***

 

Aktualności biblioteki 2017/2018


 

Biblioteka szkolna już wypożycza książki

 

Od poniedziałku 18 września biblioteka szkolna rozpoczęła wypożyczanie książek uczniom. Przez pierwsze dwa tygodnie września biblioteka była nieczynna, ale pracowała pełną parą. W tym czasie wpisywane były do księgi inwentarzowej oraz wydawane uczniom i nauczycielom podręczniki i ćwiczenia. W tym roku szkolnym wszyscy uczniowie otrzymali darmowe podręczniki, a więc ilość wydanych pozycji liczy się w tysiącach. Oto dane liczbowe w poszczególnych klasach:

Klasy pierwsze otrzymają (w ciągu całego roku) 273 podręczniki i 468 ćwiczeń;

Klasa druga – 170 podręczników i 85 ćwiczeń;

Klasa trzecia – 748 podręczników i 704 ćwiczenia.

Pozostałe klasy odebrały już wszystkie podręczniki:

Klasy czwarte – 558 podręczników i 310 ćwiczeń;

Klasy piąte – 378 podręczników i 210 ćwiczeń;

Klasa szósta – 216 podręczników i 135 ćwiczeń;

Klasy siódme – 552 podręczniki i 230 ćwiczeń;

Klasy drugie gimnazjalne – 539 podręczników i 196 ćwiczeń;

Klasy trzecie gimnazjalne – 684 podręczniki i 228 ćwiczeń.

Ogólnie uczniowie naszej szkoły otrzymają w tym roku szkolnym 4110 podręczników i 2566 ćwiczeń.

 
 

Z życia biblioteki 2016/2017


Zakończenie wypożyczeń w bibliotece szkolnej

Z dniem 31 maja biblioteka szkolna zakończy wypożyczanie książek.

Od 1 czerwca przyjmowane będą wyłącznie zwroty.

Wszystkie wypożyczone książki należy zwrócić najpóźniej do 9 czerwca.

 


 

Wielka Zbiórka Książek 2017

 

Nasza szkoła włącza się w akcję Wielkiej Zbiórki Książek 2017 organizowaną przez Fundację Zaczytani.org. To już III edycja tej akcji, którą objęły patronatem: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Prezydenci zaczytanych miast. Zbierane są książki dla dzieci, młodzieży, dorosłych i przekazywane później do bibliotek szpitali oraz innych placówek medycznych w całej Polsce.

Co można zrobić?

  1. Zbieramy wśród dzieci i nauczycieli książki wydane po 2000 roku (używane, ale w bardzo dobrym stanie, także literaturę popularną dla dorosłych).
  2. Dzieci tworzą laurkę lub list dla małych pacjentów (indywidualnie lub zbiorowo).
  3. Następnie książki i laurki przekazujemy do Ośrodka WOM w Bielsku-Białej skąd zostaną dostarczone do punktu zbiórki w Krakowie.

Książki można przynosić do biblioteki szkolnej.

 


Wiosenny kiermasz taniej książki

Tradycyjnie juz w miesiącu maju biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz taniej książki. Na kiermaszu można kupić przede wszystkim książki i kolorowanki przeznaczone dla najmłodszych, ale również wiele innych ciekawych pozycji. Wiele z nich może być świetnym prezentem z okazji dnia mamy czy dnia dziecka.. Biblioteka jest czynna codziennie od godziny 7.30 do 13.30. Serdecznie zapraszam wszystkich Uczniów, Nauczycieli i Rodziców. Dochód z kiermaszu przeznaczony będzie na doposażenie biblioteki. Galeria zdjęć

Agata Karaś

 


 

Hobbit – opowieści o powieści
 

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą pierwszego wydania powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” Biblioteka Śląska wraz ze Śląskim Klubem Fantastyki rozpoczynają realizację wielozadaniowego projektu „Hobbit – opowieści o powieści”.
Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni wybitni znawcy twórczości J.R.R. Tolkiena i najlepsi specjaliści zajmujący się tematyką fantasy. Przewidziano wykłady, spotkania, prelekcje, a także koncerty i pokazy sceniczne. W ramach projektu zostaną również zorganizowane dwa ogólnopolskie konkursy o tematyce fantasy – literacki i plastyczny.
Prace konkursowe należy składać lub przesyłać w terminie od 3 kwietnia do 14 czerwca 2017 r. Zasady udziału wraz z kartami zgłoszeniowymi i oświadczeniami uczestników można znaleźć w Regulaminach.
 

Regulamin konkursu literackiego
Regulamin konkursu plastycznego
 

Rozstrzygnięcie obu konkursów nastąpi 4 września 2017 r., zaś wręczenie nagród odbędzie się podczas głównej imprezy zorganizowanej w ramach Katowickich Prezentacji Bibliotecznych – 17 listopada 2017 r. Wtedy też odbędzie się promocja publikacji „Hobbit. Opowieści o powieści” będącej wydawnictwem pokonkursowym.

Zapraszamy do udziału!


 

Co czytali moi rodzice, gdy mieli 12 lat?

 

Ogłaszamy realizację kolejnego zadania projektu „Polubić czytanie”. Tym razem chętni uczniowie przeprowadzą wywiad ze swoimi rodzicami (dziadkami, babciami, wujkami itp.). Temat wywiadu to: Co czytali moi rodzice, gdy mieli 12 lat?”.

Wywiady w formie elektronicznej (może to być plik tekstowy, dźwiękowy lub video) należy przesyłać na adres zspbestwina@o2.pl lub na dziennik elektroniczny do pani Agaty Karaś do dnia 5 maja 2017 roku.

Najciekawsze wywiady zostaną jak zwykle umieszczone na szkolnej stronie internetowej. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do biblioteki.

Agata Karaś


Słowniczek trudnych wyrazów związanych z biblioteką i książką już gotowy.

Zadanie związane z tworzeniem słowniczka było wieloetapowe, a więc jego realizacja trwała nieco dłużej. W pierwszej kolejności uczniowie tworzyli słowniczki metodą tradycyjną. Poszczególne klasy otrzymały hasła i na podstawie dowolnych źródeł na lekcjach języka polskiego stworzyły „ręcznie” fragmenty słowniczka. Na poniższych zdjęciach można zobaczyć jak wyglądały słowniczki w wersji roboczej:

 

    

 

Następnie na lekcjach informatyki z tych fragmentów uczniowie tworzyli kompletny słowniczek. Uczyli się jednocześni formatowania tekstu i wstawiania do tekstu elementów graficznych. Efekty ich pracy można zobaczyć tutaj oraz na gazetkach na szkolnym korytarzu i w bibliotece.

Zapraszam do zapoznania się ze słowniczkiem.

Bardzo dziękuję za współpracę przy tworzeniu słowniczka paniom Katarzynie Krywult i Oliwii Sobieskiej oraz pani Katarzynie Kupper. Największe podziękowania za pracę oraz zaangażowanie należą się jednak uczniom z klas 4 – 6.

Agata Karaś


 

Międzyszkolny konkurs czytelniczy MIKOŁAJKOWY EKSPERT

 

 Biblioteka szkolna ogłasza konkurs czytelniczy MIKOŁAJKOWY EKSPERT.

Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich miłośników książek o Mikołajku z klas 4 - 5.

Lista książek j. J. Sempe, r. Gościnnego, które należy przeczytać:

·         „Mikołajek”,

·         „Wakacje Mikołajka”,

·         „Mikołajek i inne chłopaki”,

·         „Mikołajek ma kłopoty”,

·         „Rekreacje Mikołajka”.

Cele konkursu:

·         mobilizowanie uczniów do czytania,

·         pogłębianie ich ciekawości czytelniczej,

·         rozbudzanie zainteresowań współczesną literaturą dla dzieci,

·         rozwijanie umiejętności formułowania sądów i ocen na temat przeczytanej książki,

·         sprawdzenie stopnia znajomości treści książek R. Gościnnego i J. J. Sempé : „Mikołajek, „Wakacje Mikołajka”, „Mikołajek i inne chłopaki”, „Mikołajek ma kłopoty”, „Rekreacje Mikołajka”.

·         popularyzacja wartościowej literatury wśród młodych czytelników,

·         kształtowanie umiejętności przekazywania przez dzieci zapamiętanych faktów z lektury,

·         uaktywnienie uczniów poprzez udział w konkursie;

·         kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i zapamiętywania     faktów;

·         sprawdzenie stopnia znajomości treści książek;

·         rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów;

·         motywowanie do zdrowej rywalizacji.
 

REGULAMIN KONKURSU

  1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 4 - 5.

  2. Aby wziąć udział w konkursie, należy przeczytać wyżej wymienione książki i wiedzieć co nieco o autorze tych książek.

  3. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do dnia 21 kwietnia w bibliotece szkolnej.

  4. Etap szkolny odbędzie się 9 maja na terenie szkoły.

  5. Czterech zwycięzców etapu szkolnego będzie reprezentować szkołę w etapie międzyszkolnym, który odbędzie się w Bibliotece Publicznej.

  6. Dokładna data etapu międzyszkolnego podana zostanie w późniejszym terminie.


Zajęcia artystyczne w bibliotece

Po dłuższej przerwie do biblioteki szkolnej powróciły zajęcia artystyczne. Uczestnicy tych zajęć niekoniecznie muszą mieć zdolności artystyczne. Wystarczy duża cierpliwość, staranność i dokładność. Od początku roku szkolnego uczyliśmy się techniki zwanej haftem matematycznym. Wykonaliśmy kartki na Boże Narodzenie, które Pani Dyrektor wysłała wszystkim osobom i instytucjom współpracującym z naszą szkołą. Jedna z prac wykonana przez Zuzię Owczarz została wysłana na konkurs Mieszkam w Beskidach i została nagrodzona. Dzięki temu, że sporo naszych kartek sprzedało się się na kiermaszu przy okazji imprezy środowiskowej, mogliśmy zakupić materiały do dalszej pracy. I ostatnio uczymy się techniki quillingu. W galerii zdjęć można zobaczyć efekty naszej pracy. Zapraszamy.

 


Słowniczek trudnych wyrazów związanych z biblioteką i książką

Dnia 5 marca rozpoczynamy realizację kolejnego zadania projektu „Polubić czytanie”. Tym razem będziemy tworzyć Słownik trudnych wyrazów związanych z biblioteką i książką. W dniu dzisiejszym nauczyciele języka polskiego otrzymali hasła, które powinny znaleźć się w naszym słowniku. Klasy 4, 5 i 6 będą w tym tygodniu na lekcjach języka polskiego analizowały  i wyjaśniały pojęcia na podstawie wszystkich możliwych źródeł. Gotowe zestawy wyrazów łącznicy dostarczą do biblioteki. Następnym etapem realizacji tego zadania będzie stworzenie słownika w wersji elektronicznej. Wtedy do współpracy zaprosimy nauczycieli informatyki. Gotowe słowniki zamieszczone zostaną w klasowych kącikach czytelniczych, na gazetce szkolnej oraz na stronie internetowej.

Agata Karaś

 


Nowe książki w bibliotece

Nasza biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o nowe pozycje. A wszystko dzięki naszym uczniom. Dzięki prezentom imieninowym wpisano do księgozbioru 82 pozycje. Są to głównie książeczki dla najmłodszych czytelników ale również lektury. Natomiast w ramach rabatu za książki sprzedane na jesiennym kiermaszu otrzymaliśmy najnowszą część Dzienniczka cwaniaczka czyli Stara bieda oraz dwie ostatnie części Magicznego drzewa: Świat ogromnych i Inwazja. Dziękuję wszystkim, którzy podarowali książki do biblioteki oraz tym, którzy robili zakupy na naszym kiermaszu. Zapraszam do wypożyczania i życzę miłego czytania.

Agata Karaś

 


 

Rozstrzygnięcie konkursu „Książka na ferie”

 

30 stycznia upłynął termin składania prac konkursowych „Książka na ferie”. Przypomnijmy, że konkurs ogłosiła biblioteka szkolna w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Polubić czytanie”.

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach.

Dla uczniów z klas 1 – 3 był to konkurs plastyczny.  W konkursie wzięło udział 23 uczniów. Są to:

Wszystkie prace konkursowe można zobaczyć w naszej galerii.

A oto nagrodzeni uczniowie:

I miejsce – Aniela Gwóźdź z klasy 3a

II miejsce – Wojciech Sporysz z klasy 1

III miejsce – Natalia Koszyk z klasy 3a

Wyróżnienia – Martyna Goliasz z klasy 2a, Norbert Dzięgiel z klasy 2b, Laura Wiercigroch z klasy 2b, Patryk Kramarczyk z klasy 2b.

Dziękuje wszystkim uczniom i ich wychowawcom za udział w konkursie.

Dla uczniów klas 4 – 6 Był to konkurs literacki. Na konkurs wpłynęło 8 prac. Autorami ich są (w kolejności nadsyłania prac): Maja Rusin z klasy 4b, Kornelia Dej z klasy 4b, Martyna Mieszczak z klasy 6c, Zuzanna Pastor z klasy 4b,  Stanisław Tarasiewicz z klasy 6b, Kamil Tatoń z klasy 4b, Gabriel Moczek z klasy 6a, Natalia Góra z klasy  4b.

Klikając na nazwisko autora można przeczytać jego pracę.

Za najlepszą została uznana praca Marty Mieszczak, drugie miejsce przyznano Natalii Góra, a trzecie Stanisławowi Tarasiewicz. Wyróżniona została  praca, którą nadesłała Maja Rusin.

Nagrody dla zwycięzców oraz pamiątkowe dyplomy dla wszystkich uczestników zostaną rozdane na podsumowaniu projektu. Uczniowie biorący udział konkursie otrzymają również punkty z zachowania.

Agata Karaś


Książka na ferie - konkurs literacki i plastyczny

Kolejne zadanie projektu edukacyjnego "Polubić czytanie" to konkurs literacki i plastyczny pod hasłem "Książka na ferie".

W konkursie plastycznym mogą wziąć udział wszyscy uczniowie z klas 1 - 3. Polega on na przedstawieniu w formie ilustracji książki przeczytanej przez ferie. Technika prac jest dowolna, natomiast format pracy to A-4. Praca powinna zawierać metryczkę, na której znajdą się: imię i nazwisko ucznia, klasa i tytuł książki. Wszystkie prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej w dniu 30 stycznia. Najlepsze prace zostaną umieszczone na gazetce na szkolnym korytarzu, a wszystkie będzie można podziwiać w galerii zdjęć na naszej stronie internetowej.

Konkurs literacki natomiast dotyczy klas 4 - 6. Chętni uczniowie powinni opisać książkę, którą przeczytali i polecają swoim kolegom do przeczytania w czasie ferii. Forma wypowiedzi jest dowolna, tekst nie powinien być dłuższy niż jedna strona A-4, powinien za to być ciekawy i opisywać jak najwięcej "zalet" przeczytanej książki. Pracę w formie elektronicznej należy przesłać na adres zspbestwina@o2.pl lub na dziennik elektroniczny do pani Agaty Karaś najpóźniej do 30 stycznia. Wszystkie prace zostaną umieszczone na szkolnej stronie internetowej, a najlepsze otrzymają specjalne wyróżnienia.

Agata Karaś


 

Pierwsze zadanie projektu „Polubić czytanie” wykonane

 

Dzisiaj minął termin organizowania klasowych kącików czytelniczych - pierwszego zadania projektu edukacyjnego "Polubić czytanie". Kąciki zorganizowały wszystkie klasy od 4 do 6. Za dopilnowanie organizacji kącików bardzo dziękuję łącznikom klasowym oraz wychowawcom. Wszystkie kąciki zostały sfotografowane, a zdjęcia można zobaczyć w naszej galerii. Z zorganizowanie kącika klasy otrzymały dyplomy, które dołączą do swoich zbiorów.

Agata Karaś

 


 

Projekt edukacyjny „Polubić czytanie”

 

Biblioteka szkolna rozpoczyna realizację projektu edukacyjnego „Polubić czytanie”.

Celem projektu jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, motywowanie uczniów do czytania, kształcenie wrażliwości czytelniczej, rozbudzanie zainteresowań książką oraz zmotywowanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej.

Pierwsze zadanie projektu polega na organizacji klasowego kącika czytelniczego pod hasłem: „Kącik mola książkowego”. W kąciku takim powinny się znaleźć informacje o książce, jej historii i powstawaniu. Poza tym mile widziane będą też informacje o nowościach czytelniczych. W miarę pojawiania się kolejnych zadań projektu w kąciku tym prezentowane będą również efekty ich realizacji.

Kącik czytelniczy powinien się pojawić w każdej klasie od 4 do 6 do dnia 9 stycznia. W tym dniu kąciki zostaną sfotografowane, a zdjęcia umieszczone na stronie internetowej.

Wszystkie informacje dotyczące realizacji projektu będą przekazywane poprzez łączników klasowych oraz umieszczane na stronie internetowej w zakładce aktualności biblioteki. Dodatkowo wychowawcy i nauczyciele języka polskiego będą otrzymywali wiadomości poprzez dziennik elektroniczny.

Odpowiedzi na jakiekolwiek wątpliwości można uzyskać w bibliotece szkolnej.

Agata Karaś


Kiermasz taniej książki - listopad 2016

Po raz kolejny w naszej bibliotece organizowany jest kiermasz taniej książki. Na kiermaszu można kupić przede wszystkim książki i kolorowanki przeznaczone dla najmłodszych, ale również wiele innych ciekawych pozycji. Wiele z nich może być świetnym prezentem gwiazdkowym. Biblioteka jest czynna codziennie od godziny 7.30 do 13.30. Serdecznie zapraszam wszystkich Uczniów, Nauczycieli i Rodziców. Dochód z kiermaszu przeznaczony będzie na doposażenie biblioteki. Galeria zdjęć

Agata Karaś

 


Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Selfie z książką"

Konkurs fotograficzny ogłoszony w gimnazjum niestety nie wzbudził zainteresowania uczniów. Wpłynęło zaledwie sześć zdjęć. Mimo to wybór najlepszych nie był prosty. W skład komisji oceniającej prace konkursowe tym razem weszli: pani Agata Karaś - organizator konkursu, pan Ireneusz Sikorski - jego pomysłodawca. O pomoc poprosiliśmy też panią Katarzynę Krywult. Członkowie komisji nie byli zgodni. Każdy z nich wytypował swoich zwycięzców. Za każde pierwsze miejsce przyznano trzy punkty, za każde drugie dwa punkty i za każde trzecie jeden punkt. I taki sposobem wyłoniliśmy zwycięzców. Oto oni:

I miejsce - Nikola Owczarz - 8 punktów

II miejsce - Tymoteusz Tomala - 6 punktów

III miejsce - Damian Kopaczka - 4 punkty

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy. Wszystkie zdjęcia w galerii.

 

         

Agata Karaś


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat promujący bibliotekę i czytelnictwo

W konkursie wzięło udział 10 klas. Ze Szkoły Podstawowej klasy: 4 a, 4 b, 5, 6 a i 6 b oraz z Gimnazjum klasy: I a, I b, II a, II b i II c. Komisja w składzie: pani dyrektor Eleonora Ochman, pani Ewa Sierant oraz pani Agata Karaś wybrała najlepsze prace i przyznała nagrody w dwóch kategoriach.

 

W Szkole Podstawowej przyznano: W Gimnazjum przyznano:
I miejsce klasa 4 b I miejsce klasa I b
II miejsce klasa 6 b II miejsce klasa II c
III miejsce klasa 5 III miejsce klasa II a

 

Wszystkim klasom uczestniczącym w konkursie oraz ich wychowawcom serdecznie dziękuję.

Plakaty konkursowe można zobaczyć na terenie szkoły oraz w bibliotece publicznej, a zdjęcia w naszej galerii.

Agata Karaś


 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla klas 1 – 3 na najpiękniejszą ilustrację do ulubionej książki.

 

Na konkurs wpłynęło 69 prac. Komisja w składzie: pani Ewa Sierant, pani Ilona Wójtowicz (nauczyciel plastyki w ZSP Janowice) oraz pani Agata Karaś nagrodziła następujących uczniów:

W kategorii klas pierwszych:

I miejsce – Gracjan Korczyk

II miejsce – Sandra Furczyk

III miejsce – Marianna Gronkiewicz

 

W kategorii klas drugich:

I miejsce – Martyna Goliasz z klasy 2 a oraz Sebastian Staś z klasy 2 b

II miejsce – Milena Kudrys z klasy 2 a oraz Noela Płachta z klasy 2 b

III miejsce – Dawid Owczarz z klasy 2 b

Wyróżnienia:  Kajetan Kopeć z klasy 2  b, Roksana Pokusa z klasy 2 a, Hubert Nicpoń z klasy 2 b, Patryk Kramarczyk z klasy 2 b oraz Karol Wojtuszek z klasy 2 b

 

W kategorii klas trzecich:

I miejsce – Natasza Gac z klasy 3 c oraz Antonina Foksińska z klasy 3 b

II miejsce – Marta Pietraszko z klasy 3 b

III miejsce – Patrycja Grygierzec z klasy 3 c oraz Martyna Tora z klasy 3 b

Wyróżnienia:  Julia Dworok z klasy 3 c, Jakub Lejkowski z klasy 3 c, Dominika Grygierzec z klasy 3 b, Zofia Sołtyk z klasy 3 c, Maja Glądys z klasy 3 b, Hanna Garstka z klasy 3 b oraz Wiktoria Aleksandrowicz z klasy 3 b

Wyróżnieni uczniowie otrzymają nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu - dyplomy. Prace można obejrzeć w naszej galerii oraz na szkolnych korytarzach.

Wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom bardzo dziękuję.

Agata Karaś


Imieniny Biblioteki 2016

Dnia 24 października w bibliotece szkolnej było wyjątkowo gwarnie. I to nie tylko ze względu na to, że każdy uczeń wypożyczający książkę w tym dniu otrzymywał słodką niespodziankę. Na Imieniny do biblioteki przychodzili też „goście” z prezentami. Uczniowie naszej szkoły bardzo licznie zareagowali na akcję „Podaruj bibliotece książkę na imieniny”. Biblioteka prowadziła tę akcję już po raz drugi i znów wzbogaciła się o ponad setkę nowych woluminów. Są to głównie bajki i opowiadania dla najmłodszych – bo głównie uczniowie najmłodszych klas włączyli się w tą zabawę. Ale pojawiły się także książki dla nieco starszych czytelników.

Jak zwykle niezawodne okazały się świetliczaki, które zebrały wiele książek, własnoręcznie wykonały kwiaty i zakładki do książek i wraz ze swoją Panią przyszły złożyć życzenia bibliotece. Również gimnazjalna II c – jak co roku – pamięta o Międzynarodowym Święcie Bibliotek Szkolnych. Przedstawiciele tej klasy zawitali nie tylko z książkami dla biblioteki, ale również z pięknymi życzeniami dla pani bibliotekarki. Galeria zdjęć

Dziękuję łącznikom klasowym, którzy zadbali o to, żeby biblioteka w dniu swojego święta była wesoła i kolorowa.

Wszyscy uczniowie, którzy pamiętali o Imieninach biblioteki otrzymają symboliczne podziękowania.

Wyniki konkursów ogłoszonych w związku z Imieninami Biblioteki zostaną podane w późniejszym terminie.

Agata Karaś


Przedłużenie terminu składania prac konkursowych

Na prośbę klas i ich wychowawców przedłużony zostaje termin oddawania prac konkursowych (Plakat promujący bibliotekę i czytelnictwo) do 28 października.


Konkurs plastyczny na plakat promujący bibliotekę i czytelnictwo

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny dla klas 4 - 6 SP i 1 - 3 gimnazjum na plakat promujący bibliotekę i czytelnictwo.

CELE KONKURSU
- propagowanie i zachęcanie młodzieży do czytania
- promocja biblioteki szkolnej
- rozwijanie umiejętności plastycznych

REGULAMIN KONKURSU
- konkurs trwa od 03.10.2016 r. do 20.10.2016 r.;
- w konkursie mogą uczestniczyć wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum;
- przedmiotem konkursu jest plakat z hasłem przewodnim zachęcającym do czytania;
- każda klasa proszona jest o wykonanie co jednego plakatu;
- prace wykonane na brystolu formatu A 2 (42 cm x 60 cm) należy złożyć do biblioteki szkolnej do dnia 20.10.2016 r.;
- prace mogą być wykonane w dowolnej technice plastycznej i opatrzone na odwrocie informacją zawierającą klasę, która wykonała plakat;
- oceny prac dokona powołane przez organizatora Jury;
- wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości (strony internetowe szkół), a najlepsze plakaty zostaną zaprezentowane z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych (24.10.2016) na terenie szkoły oraz Biblioteki Publicznej.
BLIŻSZYCH INFORMACJI UDZIELA NAUCZYCIEL BIBLIOTEKARZ
 


Konkurs plastyczny na najpiękniejszą ilustrację do ulubionej książki

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów klas 1 - 3 na najpiękniejszą ilustrację do ulubionej książki.

CELE KONKURSU
- propagowanie i zachęcanie dzieci do czytania
- promocja biblioteki szkolnej
- rozwijanie umiejętności plastycznych

REGULAMIN KONKURSU
- konkurs trwa od 03.10.2016 r. do 20.10.2016 r.
- w konkursie mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie klas 1 - 3 szkoły podstawowej
- przedmiotem konkursu jest rysunek przedstawiający ilustrację do ulubionej książki
- prace wykonane na kartkach formatu A 4 należy złożyć do wychowawców do dnia 20.10.2016 r.
- prace mogą być wykonane w dowolnej technice plastycznej i opatrzone na odwrocie informacją zawierającą imię, nazwisko oraz klasę ucznia, który wykonał pracę
- oceny prac dokona powołane przez organizatora Jury
- wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości, a najlepsze prace zostaną zaprezentowane z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych (24.10.2016) na terenie szkoły, Biblioteki Publicznej i na stronie internetowej szkoły oraz nagrodzone dyplomami
BLIŻSZYCH INFORMACJI UDZIELA NAUCZYCIEL BIBLIOTEKARZ
 


Podaruj bibliotece książkę na imieniny

Dnia 24 października przypada Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych czyli

IMIENINY BIBLIOTEKI.

Z tej okazji zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do podarowania bibliotece książki.

Masz w domu książki, które przeczytałeś i już ich nie potrzebujesz?  

Zajmują miejsce na półce i nie są zniszczone? Są to bajki, baśnie, komiksy lub opowiadania dla dzieci lub młodzieży? A może lektury szkolne?

Nie wyrzucaj ich na makulaturę. Przynieś je do biblioteki szkolnej i zrób bibliotece prezent na imieniny.

To już druga akcja tego typu. W zeszłym roku biblioteka wzbogaciła się o 159 pozycji. Może warto pobić rekord?


Darmowe podręczniki

Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego biblioteka szkolna ruszyła pełną parą. A wszystko spowodowane było koniecznością przygotowania dla uczniów podręczników. W tym roku darmowe podręczniki otrzymali uczniowie klas pierwszych, drugich, trzecich, czwartych i piątych szkoły podstawowej oraz klasy pierwsze i drugie gimnazjum. Ogółem biblioteka szkolna wydała we wrześniu uczniom 2278 podręczników oraz 1566 materiałów edukacyjnych (ćwiczeń). Pragnę przypomnieć wszystkim uczniom i rodzicom o obowiązku obłożenia podręczników. Zapobiega to w znacznym stopniu zniszczeniom. A jeżeli podręczniki zostaną zniszczone będzie trzeba je odkupić. Przekonali się o tym uczniowie, którzy w zeszłym roku szkolnym zniszczyli podręczniki. Wszystkie podręczniki muszą służyć przez trzy lata, więc bardzo proszę o tym pamiętać.

Bibliotekarz: Agata Karaś


Rok szkolny 2015/2016


Kiermasz taniej książki - maj 2016

Już po raz drugi w tym roku szkolnym w naszej szkolnej bibliotece można się zaopatrzyć w ciekawą książkę za niewielkie pieniądze. Kiermasz taniej książki skierowany jest przede wszystkim dla naszych najmłodszych uczniów, ale starsi również znajdą coś dla siebie. Zapraszamy też Rodziców i Nauczycieli.

Galeria zdjęć


Tydzień Bibliotek

W dniach 8 - 15 maja obchodzimy Tydzień Bibliotek. Jest to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza.

W związku z tym klasa 3 a biorąca udział w projekcie edukacyjnym promującym czytelnictwo (patrz poniżej) wraz ze swoją wychowawczynią oraz panią bibliotekarką odwiedziły dzisiaj Gminną Bibliotekę Publiczną. Podziękowaliśmy Paniom Bibliotekarkom za ich pracę, złożyliśmy życzenia z okazji ich święta i wręczyliśmy drobne upominki samodzielnie wykonane.

        


Radości i smutki bohaterów książek naszej biblioteki

Klasa 3 a przystąpiła do projektu edukacyjno - wychowawczego pt.: "Radości i smutki bohaterów książek naszej biblioteki". Projekt ma na celu rozwijanie zainteresowań i kompetencji czytelniczych uczniów z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Głównym założeniem projektu jest bliższe zapoznanie uczniów z dotychczasowym i nowo zakupionym księgozbiorem

biblioteki szkolnej oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Czas realizacji projektu przewidziany jest na około trzy miesiące. W tym czasie uczniowie wraz ze swoim wychowawcą wybiorą książkę, której fragmenty będą słuchali w czasie wizyt w bibliotece. Następnie będziemy rozmawiać na temat przeczytanych tekstów, a punktem najważniejszym będą uczucia i emocje bohaterów książek. Projekt zakończy się wyborem ulubionej książki trzecioklasistów.

 


 

Książki naszych marzeń

 

Od dziś na pólkach naszej szkolnej biblioteki można znaleźć ponad sto nowych książek. Pamiętacie jak wiosną aktyw biblioteczny zachęcał wszystkich uczniów do wzięcia udziału w ankiecie na temat: Jakie książki chciałbyś znaleźć w szkolnej bibliotece? I wszyscy, którzy odpowiedzieli na to pytanie teraz powinni sprawdzić czy ich wybór pojawił się na półkach. Ponieważ najczęściej powtarzające się tytuły zostały właśnie zakupione w ramach projektu „Książki naszych marzeń”.

I tak w bibliotece pojawiła się cała seria „Magiczne drzewo”, kilka części „Dziennika cwaniaczka”, cały zestaw przygód Mikołakja oraz opowiadania o konikach z Szumińskich Łąk. To dla młodszych czytelników. Dla starszych natomiast zakupiona została trylogia „Niezgodna” oraz najbardziej oczekiwane kolejne części „Igrzysk śmierci”.

Galeria zdjęć

Zapraszam do biblioteki. Agata Karaś


Biblioteka znów otwarta

Od 1 grudnia (wtorek) biblioteka wznawia swoją działalność po inwentaryzacji. Zapraszam wszystkich do wypożyczania książek.

 


 

Spotkanie z autorem książek o kocie Cukierku Waldemarem Cichoniem

 

W dniu dzisiejszym uczniowie klas 1 - 3 mieli możliwość poznania autora książek o przygodach kota Cukierka - pana Waldemara Cichonia. Pan Waldemar przyjechał do nas z Tychów. Opowiadał o tym w jaki sposób powstało pięć książek, których bohaterem jest psotny kot Cukierek. Otóż okazuje się, że Cukierek to postać autentyczna. Jest to kotek należący do syna pana Waldemara. A że Cukierek to kot niezwykły - pan Waldemar postanowił opisać jego przygody.

Na zakończenie spotkania dzieci miały możliwość zadawania autorowi pytań oraz mogły zakupić książkę z dedykacją od pana Waldemara.  Galeria zdjęć

Agata Karaś


Imieniny biblioteki

W czwarty poniedziałek października czyli dokładnie 26 - go obchodziliśmy Światowy Dzień Bibliotek Szkolnych, czyli Imieniny biblioteki. Z tej okazji członkowie aktywu bibliotecznego przygotowali uroczyste spotkanie. Najpierw pięknie ustroili bibliotekę balonami, serpentynami i kolorowymi łańcuchami. Następnie spotkaliśmy się po lekcjach przy pysznym murzynku upieczonym przez Martę i jej Mamę oraz wspaniałej w - zetce przygotowanej przez babcię Dominika. Wszyscy uczestnicy spotkania zadbali o to, żeby na stole niczego nie zabrakło: były soczki, ciasteczka, owoce i inne smakołyki. Dominik zrobił wszystkim łasuchom niespodziankę i przygotował bardzo smaczną sałatkę. Po części "biesiadnej" imieninowego spotkania każdy z uczestników omówił przygotowaną przez siebie prezentację o swojej ulubionej książce. A na zakończenie bawiliśmy się wesoło przy różnych konkursach, z których największym powodzeniem cieszył się konkurs dmuchania balonów.

W związku z imieninami biblioteka szkolna otrzymała mnóstwo prezentów w postaci książek, które już niebawem będzie można zobaczyć na półkach oraz wiele życzeń. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pamiętali o tym sympatycznym święcie. Galeria zdjęć


Spotkanie z autorem książek dla dzieci Waldemarem Cichoniem

Dnia 3 listopada (wtorek) o godzinie 9.00 na małej sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie z autorem książek dla dzieci Waldemarem Cichoniem.

Waldemar Cichoń napisał serię książek o przygodach kota Cukierka, a na spotkaniu z uczniami będzie opowiadał historię powstania tych książek.

Spotkanie przeznaczone jest dla uczniów klas 1- 3. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Po spotkaniu będzie można zakupić książkę z autografem autora (20zł).

 


Inwentaryzacja w bibliotece

W dniach od 2 do 13 listopada biblioteka będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji księgozbioru.

Proszę o wcześniejsze wypożyczenie lektur, które będą potrzebne w tym czasie.

 


Kiermasz taniej książki

Serdecznie zapraszam wszystkich Uczniów i Rodziców do biblioteki szkolnej na kiermasz taniej książki. Na kiermaszu można kupić przede wszystkim książki przeznaczone dla najmłodszych, ale również wiele innych ciekawych pozycji. Kiermasz znajduje się w bibliotece szkolnej. Biblioteka jest czynna codziennie od godziny 7.30 do 13.30. Galeria zdjęć

Agata Karaś

 


Podaruj bibliotece książkę na imieniny.

Podaruj bibliotece książkę na imieniny.

 

Dnia 26 października przypada Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych czyli

IMIENINY BIBLIOTEKI.

Z tej okazji zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do podarowania bibliotece książki.

Masz w domu książki, które przeczytałeś i już ich nie potrzebujesz?  

Zajmują miejsce na półce i nie są zniszczone? Są to bajki, baśnie, komiksy lub opowiadania dla dzieci lub młodzieży? A może lektury szkolne?

Nie wyrzucaj ich na maku